« zpět

Materiály pro kuchyňský dřez

Smaltované kuchyňské dřezy

Při výběru kuchyňského dřezu můžeme vybírat z různých druhů materiálů, přičemž v nabídce modelů nalezneme pokaždé jiné vlastnosti, jiný vzhled, jiné nároky na údržbu, a pochopitelně i jinou cenu. Každý dřez má své klady i zápory. Dříve se používal převážně bílý smaltovaný dřez, ale i dřez mosazný, který se dnes vyskytuje téměř výjimečně. Své místo najde určitě v rustikální kuchyni – do ní se dobře hodí, zejména pokud je doplněn armaturami ve stylu retro. Smaltované dřezy které v domácnostech převažovaly, jsou sice cenově velmi dostupné, ale mají velkou nevýhodu: jejich povrchová úprava se snadno poškodí tak, že smalt při nárazu odprýskne. Navíc se snadno zabarvují od kávy, čaje a dalších potravin běžně používaných v kuchyni.

Nerezové kuchyňské dřezy

Bílé smaltované dřezy proto už dnes v mnoha domácnostech nahradily dřezy nerezové, které jsou velmi odolné vůči vodě, mastnotám, vysokým teplotám, kyselinám i louhům, protože nemají póry. Splňují nejnáročnější hygienická hlediska, nekorodují a udržují si vysokou kvalitu bez náročné údržby, ať už se jedná o hladký přírodní nerezový, kartáčovaný nebo profilovaný povrch. Při nešetrném zacházení však hrozí riziko vzniku drobných deformací a malému poškrábání se obvykle časem nevyhneme. Určitou nevýhodou nerezových dřezů je i nutnost jejich neustálého čištění. Kapky vody totiž zanechávají skvrny a dřez je třeba vyleštit. Tento problém však výrobci vyřešili dřezem s takzvanou textilní či lněnou strukturou, který je na dotek jemně vroubkovaný, nejsou na něm vidět skvrny a navíc je odolnější proti oděru. Nerezové dřezy jsou i dosti hlučné, což jejich výrobci řeší instalací tlumiče vibrací na spodní části dřezu. Kovový dřez by měl být také chráněn před elektrickým proudem, takže by měl být uzemněn. Vhodným materiálem pro výrobu kuchyňských dřezů je i glazovaná keramika. Její výhodou je široká škála barev, stálobarevnost a odolnost proti mechanickému poškození. Keramické dřezy jsou pevné a odolné, snadno se udržují a pokud chceme kuchyni barevně doladit ostrými barvami, například ostře žlutou, zelenou, nebo modrou, je volba tohoto materiálu zcela na místě. Na trhu přetrvávají i dřezy plastové, jejichž výhodou je rovněž barevnost, ale nevýhodou snadné mechanické poškození.

Kompozitové kuchyňské dřezy

Požadavkům současné doby plně odpovídají moderní dřezy kompozitní, granitové, které se zejména v Americe a v západní Evropě těší velké oblibě. Od nerezových dřezů se liší elegantním vzhledem a výbornými estetickými vlastnostmi. Vynikají však i dalšími přednostmi. Jsou tvrdé, tvrdší než přírodní kámen, trvanlivé, odolné vůči chemikáliím a vysokým teplotám (trvale do 180 °C, krátkodobě až do 280 °C), jsou neporézní a mají téměř neomezenou životnost. Homogenita materiálu zaručuje, že se dřez nemůže snadno poškrábat. Ale i kdyby se přece jen dřez poškrábal, je všude stejný materiál jako na povrchu. Tyto dřezy jsou velmi hygienické, už proto, že nemají spáry ani póry. Na údržbu postačí běžné čisticí prostředky, a to i na odstranění stop po působení barvicích látek, které jsou obsaženy v čaji, kávě, rajčatovém protlaku, víně apod. Při výběru kompozitních dřezů bychom si však měli dávat pozor na napodobeniny různých granitů. Měli bychom se zajímat o specifikaci obsahu kameniva v materiálu, o obsah použitého pojiva a o to, zda je materiál v celé šířce homogenní. Kompozitní dřezy by měly obsahovat nejméně 70 % kameniva, 15 % akrylátu a 5 až 10 % keramických barviv.

Syntetické kuchyňské dřezy

Na trhu se vyskytují i dřezy kde je poměr granitu a akrylátů mnohem vyrovnanější. Jejich cena je sice nižší a díky konečné úpravě je jejich povrch také neporézní, ale mohou se lehčeji poškodit a musíme na ně být mnohem opatrnější. Mezi syntetické materiály patří i kombinace přírodní drcené žuly a akrylu (Flagranit, Cristalite) s velmi dobrými užitnými i vzhledovými vlastnostmi, obdobně pak i kombinace křemene a akrylu. Pod názvem Technistone jsou na trhu například dřezy na jejichž výrobu se používá z více než 90 % drcený přírodní kámen, žula a písky. Pomocí tlaku, vibrací a pojiv vzniká materiál, který je pevnější než přírodní kámen.

Pokrokovou technologií jsou vyráběny i dřezy s označením SMC, což je vlastně směs keramických materiálů vzniklá slisováním při vysokém tlaku a vysokých teplotách, přičemž polyesterová báze je vyztužena skleněnými vlákny. Protože dřez je vlastně součástí kuchyňské pracovní plochy, je vhodné, aby s ní ladil barevně i co do použitého materiálu. Kompozitní granitové dřezy z různých syntetických materiálů – ať už je to Corian, HI-MACS, Kerrock, Silgranit či jiné – jsou odolné, velmi hygienické, umožňují spojení beze spár, takže dřez může plynule přecházet v pracovní desku. Jde o materiál, který je pevný, ale tvárný, dá se snadno opracovávat, má antibakteriální povrch a na dotek je velmi příjemný.

Zatímco barva nerezových dřezů je prakticky stejná (kovový lesk v malých obměnách podle světelných podmínek a povrchové úpravy), u kompozitních granitových dřezů je charakteristický velký výběr barevnosti. Barvu dřezu proto není problém sladit nejen s kuchyňskou pracovní deskou, ale i s celkovým designem kuchyně Na našem trhu se mezi prvními reprezentanty tohoto druhu jako směs přírodních materiálů a akrylického polymeru objevila hmota s obchodním názvem Corian. I když je životnost tohoto materiálu téměř neomezená, jeho nevýhodou je vysoká cena. Konkurence na sebe nenechala dlouho čekat – na trhu se v roce 2003 objevil HI-MACS, který se svým složením Corianu blíží. Je vyroben na bázi bauxitu a polymetylmetakrylátu chemicky a tepelně řízeným procesem a má více než srovnatelné vlastnosti s Corianem. Jde o kompaktní materiál a jeho výhodou je i to, že na desce z HI-MACSu můžeme i krájet potraviny. Obdobně kompaktním materiálem je Kerrock, který se spojuje lepením a broušením, ale nenabízí tak širokou škálu barev jako Corian a HI-MACS. Oblíbeným materiálem pro výrobu kuchyňských dřezů je také Cristalite, materiál složený ze 70 až 80 % lisované krystalické žuly a 5 % keramických barviv pojených asi 15 % akrylu. Tato hmota nabízí snad nejširší barevnou škálu výrobků.

Nerezový dřez1
 
/
 
Přečteno: 19067x

Další články ze sekce Kuchyňské dřezy
Fotografii naleznete také v: Nerezové, Dřezy a baterie, Nerezové ~ dřezy a baterie


Fotogalerie Kuchyní
 
Vyšívané židle 3
vlozeny drez_foto
Vyšívané židle 4
maax 7
zidle-logerot-1
zidle-logerot-5
Vyšívané židle 1
Vyšívané židle 6
kuchyn34
zidle-logerot-7
maxx_28
Vyšívané židle 2
c_1
zidle-logerot-2
10_retus kopie
zidle-logerot-6
maxx_29
maax 6
zidle-logerot-4
zidle-logerot-3
Vyšívané židle 5

Vyhledávání ve fotogaleriích

Barva kuchyně

Části kuchyně

Typ kuchyně

Vyberte si svůj kraj:

NÁVRH KUCHYNĚ ZDARMA!

Navrhneme Vám kuchyni Vašich snů! Nechte nám na sebe kontakt. V nejbližším možném termínu Vám zavoláme a domluvíme se s Vámi na osobní schůzce v jedné z našich prodejen.
Odkud jste (okres): *
Vaše jméno a příjmení: *
Váš email: *
Váš telefon: *
Chci zasílat i další akční nabídky, SOUTĚŽE a informace

Nejnovější

6
jídelní židle 70
jídelní židle 74
jídelní židle 82
jídelní židle 85
obraz-plitvice

Nejčtenější