« zpět

Tvary a řešení kuchyňských dřezů

Při výběru kuchyňského dřezu bychom si měli ujasnit, jak intenzivně a v jakém provozním režimu budeme dřez využívat. Pokud v kuchyni máme myčku nádobí, patrně nám bude stačit dřez menší, i když výrobci kuchyní k myčce stejně doporučují dvojdřez. Pokud myčku nádobí nemáme, dáme každopádně přednost dřezu co největšímu. Některé kusy nádobí nejsou pro mytí v myčce vhodné, určitě jí nesvěříme například vzácný porcelán nebo zvlášť křehké sklo, takové předměty je třeba mýt ve dřezu. Stejně tak i při samotném vaření často oplachujeme nádobí a různé kuchyňské pomůcky podle okamžité potřeby - a kde jinde, než ve dřezu? Někde také musíme omýt zeleninu, někam slít vodu z brambor či těstovin, omýt drobné předměty apod. Většina kuchyňských prací se tedy opravdu odehrává u dřezu, a to i v tom případě, když v kuchyni máme myčku nádobí.

Při výběru dřezu bychom měli brát v úvahu i to, že si dřez pořizujeme zpravidla na dobu patnácti či dvaceti let. Na kuchyňském dřezu bychom proto příliš šetřit neměli. Neměli bychom proto ani kupovat dřez, který je z tenkého kovu - neměl by být tenčí než 0,8 mm. Zároveň bychom si měli vybrat dřez s velkým průměrem odtokového otvoru. I když u nás ještě drtiče odpadků nejsou běžnou součástí kuchyní tak, jako je tomu třeba v Americe, zanedlouho tomu tak určitě bude. A pak by bylo třeba dřez vyměnit nebo odtokový otvor dodatečně zvětšit. Zbytečném komplikacím proto můžeme předejít rovnou. Drtič odpadků nám usnadní nejen přípravu jídel, ale především úklid, protože zbytky jídel můžeme vhazovat přímo do dřezu a ne do koše na odpadky, kde jsou velmi rychle zdrojem nepříjemného zápachu a lákadlem pro hmyz. Kvalitní dřezy jsou proto dnes vybaveny sítkovým odtokovým ventilem o průměru 115 mm, umožňujícím snadné napojení drtiče odpadků.

Tvarové kreace

Dřez si můžeme vybrat z mnoha variant - můžeme volit jednodřezy nebo dvoudřezy které jsou stále více doporučovány, trojdřezy rohové dřezy dřezy s odkapávací plochou a s přepadem, nebo dřezy s menším doplňkovým dřezem na odkapání omytých potravin apod. Moderní kuchyňské dřezy se konstruují tak, aby byly nejen estetické, ale i dosti rozměrné a hluboké. Většina dřezů umožňuje pravou i levou orientaci a díky jejich vybavení a doplňkům má tudíž i více funkcí. Dnešní dřezy nejsou jen prostorem na mytí kuchyňského nádobí. V kombinaci s odkapávací plochou využitelnou i pro přípravu jídel, s nádobkou na odpad, umístěním výsuvné desky na krájení, nerezovým košem, dávkovačem saponáty apod. se stávají moderním a nepostradatelným prostorem pro přípravu jídel.

Do malé kuchyně už s ohledem na prostor volíme menší čtvercový nebo kruhový dřez bez odkapávače. Pokud se do malé kuchyně vejde myčka nádobí, malý dřez zcela postačí, ale optimální je jednodřez s odkapávací plochou, k jehož zabudování postačí skříňka široká jen 45 cm. Dobře se zde uplatní i dřez, který pokrývá dřevěné nebo skleněné prkénko na krájení, zasunuté v lištách. Manipulace s ním je velmi bezpečná, snadná a hygienická. Posouvací prkénko rozšíří pracovní plochu, které v malé kuchyni nemáme nikdy nazbyt.

Ve větších kuchyních je odkapávač vždy výhodou. Řešením je i drátěný košík, který můžeme využít nejen k mytí ovoce a zeleniny, ale i vložit jej s umytým nádobím zpět do dřezu. Jako odkapávač může sloužit i speciální skříňka vybavená drátěným programem, která nemá dno a je umístěná nad dřezem. Běžná je i kombinace různých materiálů. Například granitový dřez může být doplněn odkapávací plochou z nerezu apod.

V kuchyňských linkách do tvaru U nebo L si můžeme dovolit nejen dvojdřez, odkapávač, ale i trojdřez a řadu dalších kombinací. Oceníme například kombinované dvojité nebo trojité dřezy s minidřezem - s jakýmsi zabudovaným cedníkem, protože v nich můžeme zeleninu nejen omýt, nechat odkapat, ale i nakrájet a ušetřit si tak práci s mytím potřebného nádobí. Snad nejdokonalejší je dvojdřez vylisovaný spolu s pracovní deskou, takže tvoří její součást a vznikne tak nepřerušená, zcela hygienická plocha bez jediné spáry. Jde především o výrobky z Corianu, HI-MACSu, Kerrocku či Staronu.

Kromě obdélníkových a kulatých dřezů se vyrábějí například dřezy které jsou kombinací půlkruhu a menšího čtverce s kulatými rohy, nebo kombinací dvou oválných dřezů vedle sebe. V prodejně ale můžeme narazit také na dřezy rozmanitých elipsovitých tvarů s paprskovitě drážkovanou odkapávací plochou. Liší se i velikostí a hloubkou. Právě hloubka dřezu je velice důležitá. Většina levnějších dřezů má totiž nedostatečnou hloubku. Má-li dřez dobře plnit svou funkci, aby voda nestříkala na okolní linku a na podlahu, měla by jeho hloubka být 19 až 25 centimetrů.

Z praktického hlediska není ani tak důležitý tvar dřezu jako délka jeho úhlopříčky. Tuto charakteristiku ocení zejména ten, kdo často vaří a peče a potřebuje pohodlně umýt plech nebo velkou pánev, což je v malém kruhovém dřezu dost obtížné. Práci a úklid nám usnadní dřez se zvýšeným okrajem kolem odkapní plochy, protože nám voda nepřeteče na pracovní desku.

Vybrat si můžeme z mnoha druhů dřezových souprav. Za standardní můžeme považovat jednodřezovou soupravu s odkapávačem, ale k dostání je i jednodřez se dvěma odkapávači. U stěny mají soklík a po stranách lehce zvýšený okraj, aby voda nezatékala a nepřetékala na kuchyňskou linku. Nebezpečí zatékání vody zmenšují zápustné dřezy a odkapávače, které se zapouštějí 50 až 60 mm pod úroveň povrchu pracovní desky. Bývají většinou z nerezové oceli, ale mohou být i smaltované, keramické nebo z umělých různobarevných materiálů.

Variantou čtvercových zápustných dřezů jsou zápustné soupravy s kulatými dřezy Jeden kulatý dřez je hluboký a je určen k mytí nádobí, druhý, mělčí, k omývání zeleniny, ale dá se využít i jako odkapávač. Dřez může být doplněn drtičem odpadků i víkem, které rozšiřuje pracovní plochu. Variantou jsou pak oddělené kulaté dřezy které se zapouštějí do již připravených výřezů v pracovní desce, stejně jako oddělené čtvercové dřezy Originální tvar mají trojboké dřezy které jsou k dostání i v kombinaci velkého hlubokého a polovičního mělkého dřezu.

Design současných dřezů je plně v souladu s módními trendy, takže v nabídce jsou dřezy které mají oblé i hranaté tvary. Některé dřezy zcela splývají s kuchyňskou pracovní deskou, s níž ladí co do barvy i použitého materiálu. Nebo mohou mít kontrastní barvu, takže naopak vynikají. Výjimkou nejsou ani dřezy které působí velmi futuristicky. Z hlediska designu jsou nejvýhodnější kompozitní, granitové dřezy protože technologie lití dovoluje vytvářet tvary a křivky, což tažení plechu neumožňuje.

Tvarově se preferují nejen dvoudřezy ale také dřezy objemné, hluboké a většinou hranaté. Oblíbené jsou i rohové varianty, které jsou vzhledově velmi efektní a dobře využívají daný prostor. Dřezy které mají poněkud výjimečný tvar, jsou zapuštěny přes roh kuchyňské linky Jejich střední část slouží k umývání nádobí, menší části jsou určeny pro opláchnutí a odkapávání vody. Otočné rameno vodovodní baterie musí být tak dlouhé, aby voda mohla téci do všech tří částí dřezu. Rohové dřezy mají však i své nevýhody. Pro jejich instalaci je potřebná skříňka, jejíž hrany budou dlouhé 90 nebo 105 cm a při mytí nádobí se do prostoru vejde jen jedna osoba. Protože mytí nádobí, masa a čištění zeleniny věnujeme zhruba dvě třetiny času stráveného v kuchyni, necháme zabudovat dřez do linky nejlépe v místě dobře osvětleném, například pod oknem. I to však má své nevýhody, především tam, kde je okenní parapet příliš nízko a vodovodní baterie by mohla bránit otevírání okna. Právě prostorový konflikt mezi armaturou a rámem okna bývá velmi častou chybou při návrhu kuchyně Někteří výrobci však nabízejí pohyblivá a skládací ramínka armatur, takže i tento problém, pokud k němu dojde, lze řešit.

Fragranitový dřez je vyroben z drcené žuly a akrylu. Je mnohem odolnější proti poškrábání ve srovnání se smaltem či keramikou..jpg
 
/
 
Přečteno: 30534x

Další články ze sekce Kuchyňské dřezy
Fotografii naleznete také v: Nerezové, Dřezy a baterie, Nerezové ~ dřezy a baterie


Fotogalerie Kuchyní
 
Vyšívané židle 5
maxx_29
kuchyn34
10_retus kopie
zidle-logerot-7
zidle-logerot-2
maax 6
zidle-logerot-3
Vyšívané židle 3
Vyšívané židle 6
zidle-logerot-4
c_1
zidle-logerot-1
maxx_28
zidle-logerot-6
Vyšívané židle 1
maax 7
vlozeny drez_foto
Vyšívané židle 4
zidle-logerot-5
Vyšívané židle 2

Vyhledávání ve fotogaleriích

Barva kuchyně

Části kuchyně

Typ kuchyně

Vyberte si svůj kraj:

NÁVRH KUCHYNĚ ZDARMA!

Navrhneme Vám kuchyni Vašich snů! Nechte nám na sebe kontakt. V nejbližším možném termínu Vám zavoláme a domluvíme se s Vámi na osobní schůzce v jedné z našich prodejen.
Odkud jste (okres): *
Vaše jméno a příjmení: *
Váš email: *
Váš telefon: *
Chci zasílat i další akční nabídky, SOUTĚŽE a informace

Nejnovější

5
8
kuchyne2
jídelní židle 65
jídelní židle 78
jídelní židle 81

Nejčtenější