« zpět

Jak na výběr správné vinotéky?

Vzhledem ke stále častějším dotazům našich čtenářů ohledně nejvhodnějšího skladování vína jsme oslovili specialistu na prodej vinoték a danou problematiku. Abychom Vám usnadnili výběr domácí vinotéky, zeptali jsme se na nejčastější otázky zákazníků tohoto specializovaného prodejce.

Je lepší kompresorová nebo termočlánková vinotéka?


Jednoznačně bychom doporučili zákazníkům kompresorovou vinotéku. Výhody jednoznačně mluví pro tento způsob chlazení. Jedinou výhodou termočlánku je jeho jednoduchost, tím však jeho přednosti končí. U stejného objemu chladícího prostoru má termočlánková vinotéka cca dvojnásobnou spotřebu a přitom mnohem menší okamžitý výkon (což pocítíte zejména při větší rotaci vína a v letních měsících). Další nevýhodou temočlánku je hlučnost. I když je často uváděna poměrně nízká hlučnost (srovnatelná nebo i nižší než u kompresorové vinotéky), pocitově ruší termočlánek více. Běží totiž nonstop a teplotu reguluje průběhem proudu. Oproti tomu kompresorová vinotéka sepne cca třikrát do hodiny na několik minut (jako klasická chladnička), jinak je tichá a neruší. Abychom to shrnuli, kompresorová chladnička na víno je o cca polovinu úspornější (i více), výkonnější, méně ruší a má daleko větší výkon.

Potřebuji vícezónovou vinotéku (nejčastěji dvouzónovou)?


Vždy je třeba si uvědomit, na co domácí vinotéku kupuji. Jsou v podstatě dva způsoby využití.
Prvním je náhrada sklepa a dlouhodobá archivace, popřípadě příprava jednoho druhu vína na podávací teplotu. V tomto případě Vám postačí a je někdy i vhodnější jednozónová (v případě Liebherr klimatizovaná) vinotéka. Jedná se o chladničku na víno, kde je nastavena jedna teplota pro celou skříň, nejčastěji 12-14 stupňů, což je ideální teplota pro dlouhodobé skladování všech druhů vína (jak bílé, tak červené, tak i šampus), popřípadě podávací teplota jednoho druhu vína (například 18 pro červené).
Druhým je příprava vína na podávací teplotu popřípadě kombinace s archivací. Zde je vhodné koukat po dvouzónové vinotéce - vícezónové vinotéce (u Liebherr temperované vinotéky). Zde je většinou jedna (chladnější zóna) využívána jak pro archivaci, tak pro uskladnění bílého k podávání (12 až 14 stupňů) a druhá teplejší pro podávací teplotu červeného (například 17 stupňů). Toto řešení je univerzálnější, neposkytuje však většinou tolik prostoru pro archivaci jako velké jednozónové vinotéky nahrazující sklep.
Rozhodnutí pro nejvhodnější řešení dle využití je samozřejmě na Vás. Celá problematika je poněkud složitější a je dobré si pro radu zavolat na naši infolinku.

Jak je to s vestavěním vinotéky?


Ideální je používat pro vestavbu vinotéky vestavné, popřípadě univerzální (pro volné stání i vestavbu) s předním vývodem tepla - větráním nejčastěji mřížkou pod vinotékou. Tato chladnička na víno je k tomu přímo určená a je uzpůsobena jak větráním, tak rozměrem pro vestavbu. Lze zabudovat i volně stojící vinotéku, ale je třeba zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu okolo vinotéky. Pozor, některé modely mají výměník v bocích vinotéky.

Na co je dále dobré dát si při výběru pozor?


Na tuto otázku je hned několik odpovědí. Vyjmenujeme některé z nich.

    Kvalitu obchodu, obchod s dobrým poradenstvím a komunikací - i nejlepší výrobek může vykazovat vady, než nakoupíte prověřte si komunikaci obchodu a způsoby jakým řeší reklamace, výměny atd.. Pokud Vám již před nákupem nikdo v obchodu nebere telefon nebo se dovoláte na automat, kde je nemožné se dobrat rady, zvažte nákup u tohoto prodejce. Vinotéka je speciální spotřebič a je myslím vhodné, aby Vám jej dodali odborníci, kteří Vám i fundovaně poradí při jeho koupi.
    Kvalitu značky a její servis - informujte se o kvalitě značky a zejména o způsobu jak provádí a zajišťuje servis.
    Spotřeba a hlučnost - řešili jsme již výše. Je dobré věnovat těmto parametrů dostatečnou pozornost. Spotřebič, který Vás ruší hlukem a pere Vaši peněženku Vám tíženou radost nepřinese.
    Ergonomii a provedení vinotéky - provedení poliček, konstrukce dvířek, kvalita zpracování, opatření proti UV záření a vibracím a tak dále.
    Velikost - počítejte s tím, že časem se většino vaše kapacitní nároky zvětší (je to zkušenost získaná komunikací se zákazníky). Volte proto dostatečnou kapacitu.
    Design - dnes je možné vybírat z mnoha designů domácích vinoték. Je dobré mít předem rozmyšleno, kam vinotéku umístíte a "ladit" její design k interiéru.

Při nákupu chladnička na víno Vám vyplynou určitě i další otázky. Je to poměrně široká problematika a vzhledem k nemalým částkám za "opravdové" vinotéky je třeba vše dobře zvážit. Naši pracovníci Vám rádi pomůžou s dalšími dotazy a výběrem té správně lednice na víno.

www.lednicenavino.cz

Humibox_Duo_US24_steel_04_web kopie
 
/
 
Přečteno: 2075x

Další články ze sekce Kuchyňské spotřebiče


Fotogalerie Kuchyní
 
Vyšívané židle 3
maxx_28
zidle-logerot-6
Vyšívané židle 6
Vyšívané židle 5
zidle-logerot-2
zidle-logerot-1
c_1
maxx_29
zidle-logerot-3
zidle-logerot-5
zidle-logerot-4
Vyšívané židle 1
kuchyn34
Vyšívané židle 4
zidle-logerot-7
10_retus kopie
Vyšívané židle 2
vlozeny drez_foto
maax 7
maax 6

Vyhledávání ve fotogaleriích

Barva kuchyně

Části kuchyně

Typ kuchyně

Vyberte si svůj kraj:

NÁVRH KUCHYNĚ ZDARMA!

Navrhneme Vám kuchyni Vašich snů! Nechte nám na sebe kontakt. V nejbližším možném termínu Vám zavoláme a domluvíme se s Vámi na osobní schůzce v jedné z našich prodejen.
Odkud jste (okres): *
Vaše jméno a příjmení: *
Váš email: *
Váš telefon: *
Chci zasílat i další akční nabídky, SOUTĚŽE a informace

Nejnovější

jídelní židle 68
jídelní židle 69
jídelní židle 73
jídelní židle 77
jídelní židle 82
jídelní židle 88

Nejčtenější